Miasto Pag

Miasto Pag jest ciekawym miejscem na wyspie, kulturowo i historycznie. Pamięta długą i burzliwa historię, pełną wzlotów i upadków. Najstarszą nazwę wyspy zapisano w dziełach rzymskiego pisarza, pochodzenia ilirskiego, Plinija,  prawdopodobnie w I wieku. Brzmiała ona Cissa.
Później Chorwaci wymieniali nazwę Caska, nazwę osady która nadal istnieje w zatoce Pag.Nazwa Pag ( miasta i wyspy) pochodzi od łacińskiego słowa Pagus co oznacza osadę. Badania archeologiczne potwierdziły istnienie osadnictwa w dużym trójkącie Sveta Jelana- Milac- Košljun nawet w czasach starożytnych. Od tego czasu miasto Pag przeniosło się już dwa razy. Od czasów starożytnych aż do końca IV wieku, miasto Pag  istniało w miejscu zwanym Caska. Caska zatonęła z powodu trzęsienia ziemi, a mieszkańcy przenieśli ją o wiele dalej na południe, w miejsce zwane obecnie Stari Grad, obecnie teren archeologiczny.
Polub mnie
Miasto Pag

Fot: Katarzyna Dorycka

Król Bela IV w 1244r. nadał mu tytuł Wolnego miasta królewskiego, a w XVI wieku Pag otrzymał swój status miejski. Dziesięć lat później, rozpoczęto budowę nowego miasta. Stało się to  z powodu zniszczeń związanych z najazdami mieszkańców Zadaru.  Przyczyną najazdów był spór o rosnące znaczenie Pagu, jako producenta soli.

Fot: Katarzyna Dorycka

W miejscu, gdzie się obecnie znajduje, Pag został wybudowany w latach 1443-1474.
Budowa została przeprowadzona według architektoniczno i urbanistycznego planu, który wykonał jeden z największych chorwackich budowniczych Juraj Dalmatinac. Trwała 30 lat.
Pag został zbudowany według średniowiecznej tradycji budownictwa. W samym środku miasta jest rynek, od którego odchodzą cztery ulice, dzielące miasto na cztery części.
Układ ulic, jak również część murów obronnych miasta zachowały się do dzisiaj.
Na początku XX wieku Pag rozbudował się poza te granice. Miasto rozwijało się głównie za sprawą produkcji soli, sera i wina do XX w.
Turystyka, jako nowy przemysł, daje impuls do ogólnego rozwoju miasta. Wraz z rozwojem turystyki na początku lat 60-tych powstały nowe dzielnice: Prosika, Vodice, Blato, Murvica, Bašaca, Sv. Jelena i Bošana.
W pagu znajduje się wiele pomników kulturalnych i hiostorycznych.

Komentowanie jest wyłączone