Mila Gojsalić …

Czy widzieliście kiedykolwiek piękniej usytuowany pomnik niż ten?
No i ta urokliwa stara droga która do niego prowadzi. Kiedyś były tylko takie drogi, niektórzy może to pamiętają. Były bardzo urokliwe ale gdy miało się do przejechanie kilkaset kilometrów, to potrafiły dać w kość. Teraz mamy wybór którą drogą pojedziemy: piękną czy szybką.
To miejsce w zasadzie możemy obejrzeć po drodze, jadąc na wakacje. Ono jest zawsze po drodze, pod warunkiem że nie wybieramy się na północ Chorwacji. Leży w okolicach Omiśa. Rozpościera się z niego piękny i niezapomniany widok.
Te piękne widoki na Omiś i rzekę Cetinę możemy oglądać razem z Milą Gojsalić, która została włączona w poczet Chorwackich bohaterów. Zawdzięcza to temu że wysadziła w powietrze magazyny prochu strzelniczego i obóz armii tureckiej. To, z całej legendy o niej, jest jedynie pewną informacją. Reszta faktów ma wiele wersji wydarzeń.
Polub mnie
Pomnik Mili Gojsalić

Fot: Crodron

Mila Gojsalić żyła w XVI w. Była obywatelką niepodległej od XIII w Republiki Polickiej.
Stan ten w XVI w został zakłócony przez Turków, którzy zagrozili wolności i swobodzie Republiki, napadając na nią. Legenda głosi że kiedy siła obrońców Republiki zaczęła się załamywać, uratowała ją młoda dziewczyna Mila Gojsalić.

Mila spotkała się z przywódcą Tureckim, Achmedem Paszą. Jedne źródła mówią że go uwiodła, aby móc dostać się do magazynów z prochem. Inne że to on siłą pozbawił Milę niewinności. Faktem jest że magazyny i obóz wysadziła w powietrze, oraz to, że się potem zabiła. Podbudowani heroizmem Mili współplemieńcy zaatakowali nieprzyjacielskie wojska i wygrali z nimi bitwę.

 

Kulisy śmierci Mili Gojsalić nie są już takie oczywiste.
Pierwsza wersja mówi że wysadziła się w powietrze, w walce z Turkami.
Druga mówi że uciekając przed zemstą Turecką, skoczyła w przepaść, nie chcąc zostać schwytaną.

Na pamiątkę tego bohaterskiego czynu, w pobliżu wsi Gata, znajduje się punkt widokowy, z pomnikiem tej młodej bohaterki. Nazywają ją poljičką Joanną Orleańską. Imponujący i pięknie położony pomnik jest dziełem, znanego na całym świecie, chorwackiego artysty Ivana Meštrovića. Znajduje się dokładnie w miejscu, z którego Mila rzuciła się w przepaść, zadając sobie śmierć, podczas ucieczki przed armią turecką. Tak przynajmniej mówi jedna z legend. Mnie ta wersja się najbardziej podoba.

Komentowanie jest wyłączone