Wieś Sveta Nedilja

Wieś Sveta Nedilja i leżąca niedaleko moja ulubiona plaża

Wieś Sveta Nedilja leży na południowym wybrzeżu wyspy Hvar, 12 km na wschód od miasta Hvar. Położona jest u stóp najwyższego wzniesienia wyspy – św. Nikola 626 m, tuż pod jaskinią. Jaskinia ta była zamieszkała już w czasach neolitycznych. W XV wieku Augustianie wybudowali klasztor i kościółek w jaskini. Klasztor przestał istnieć w 1787r. Z kościoła korzystali mieszkańcy do czasu wybudowania nowego kościoła we wsi, a stało się to w 1823r. Patronem Svetej Nedilji jest św. Spiridon i kościół nosi jego imię. Uroczystości na jego cześć obchodzone są 14 grudnia.
Do obecnych czasów przetrwał jedynie kościół.
W kościele znajduje się obraz zatytułowany „Saint Jeronim na pustyni” namalowany przez Baldassara d’Anne (1572-1646), a kaplica cmentarna posiada obraz „Ukrzyżowanie” Juraja Plančić (1899/1930), słynnego chorwackiego malarza. Można łatwo dotrzeć do jaskini i obejrzeć piękny widok na otwarte morze i wyspę Korčula.
Polub mnie
Sveta Nedilja

Fot: Katarzyna Dorycka

Dzięki doskonałemu położeniu geograficznemu i świetnym warunkom klimatycznym, na stromych i dobrze nasłonecznionych stokach wyspy Hvar wspaniale dojrzewają winorośle. Okolica pełna jest winnic, gdzie mieszkańcy starannie produkują najlepsze chorwackie wina, zwłaszcza te, znane jako czerwone odmiany
W Svetoj Nedilji produkuje się najlepsze gatunki czerwonego wina, tak jak w Zavali najlepsze gatunki białego wina. Wieś zamieszkuje 150 osób, w większości zajmujących się uprawą winorośli, oliwek i turystyką.
Najbardziej znanym winem jest Plavac Mali -mały Plavac, który cieszy się reputacją najlepszego wino z wyspy Hvar i jednego z najlepszych czerwonych win chorwackich.

Fot: Katarzyna Dorycka

Pod samą wsią leży urokliwa plaża z jaskinią Pataršćici, a w okolicy jest wiele żwirowych plaż, i małych ustronnych zatoczek z pięknymi kamienistymi plażami.
Sveta Nedilja

Fot: Katarzyna Dorycka

Na plaże schodzi się krętymi ścieżkami leżącymi w lesie sosnowym. Szczególną atmosferę rzadko spotykaną, stwarza dziewicza przyroda i czyste morze. Łowiska znajdują się na wyspie Scedro i wysepkach Lukavci.

W okolicy jest wiele skalnych ścian, świetnych do wspinaczki.W bezpośredniej bliskości Svetej Nedilji znajdują się liczne dobrze przygotowane szlaki turystyczne i bardzo popularne free-climbing, szlaki wspinaczkowe, które przyciągają amatorów tego sportu z całego świata.

Łowiska znajdują się na wyspie Scedro i wysepkach Lukavci.
Na miejscu znajduje się mały rynek , kilka restauracji i sklepik. Wszystko pozostałe, co potrzebne do wypoczynku (włączając w to i niezapomniane nocne życie) możecie znaleźć w pobliskim mieście Hvarze.
Istnieją łodzie-taksówki którymi można się dostać do najbliższych wysepek, między innymi do wyspy Scedro, gdzie znajduje się plaża dla naturystów .
Jest możliwość wędkowania, windsurfingu i rekreacyjnych wędrówek do jaskini na szczycie wzgórza. Nie ma mowy o nudzie.

CLIFFBASE

Za plażą znajdują się bardzo dobre ścianki do wspinaczki. Miejsce to nazywa się Cliffbase. Jest tam nieduży domek w którym mieszkają wielbiciele wspinaczki. Śliczne miejsce ale trudna jest do niego droga. Przynajmniej ja nie znalazłam dobrej. Na filmiku widać to miejsce, domek i wspinających się tam ludzi. Co roku obiecuję sobie znaleźć jakieś inne dojście do tego miejsca. Może to będzie ten rok…

Tu widać tę plażę i okoliczne skały w trakcie złej pogody. Rzadko mamy okazję w takim czasie te miejsca oglądać, więc taki obraz cieszy.

Komentowanie jest wyłączone