Miasteczko Zavalatica

Miasteczko Zavalatica odkryłam będąc pierwszy raz w Chorwacji. Dużo słyszałam o wyspie Korćula i postanowiłam się na nią wybrać. W zasadzie to znajomi mnie namówili żeby pojechać do Chorwacji. Ja wybierałam się po raz kolejny do Grecji. Za namową przyjaciół postanowiłam wpaść na kilka dni, przejazdem, do Chorwacji. Plan była taki: pobędziemy kilka dni wspólnie w Chorwacji, oni zostaną a my pojedziemy dalej do Grecji. Nie wiedziałam wtedy że nie tylko nie pojadę już dalej do Grecji, ale nie pojadę również przez następne 11 lat. Miłość do Chorwacji była „od pierwszego spojrzenia”. Wpadłam jak śliwka w kompot.

Nie wiedziałam wtedy że plaże chorwackie znacznie się różnią od pięknych piaszczystych greckich plaży. Na początku takich właśnie plaż szukałam. Raczej bez powodzenie. Po wyjściu z promu w mieście Korćula, zaczęliśmy szukać miejsca gdzie moglibyśmy się zatrzymać. Trochę to trwało. Najpierw dostrzegliśmy leżącą w dole piękną zatokę Zitna. Staliśmy na górze, widok był tak piękny że postanowiliśmy zejść na dół, na plażę. Plaża też nam się bardzo spodobała, to była plaża nazywana po polsku Żytnia, po chorwacku Zitna. Tutaj możesz zobaczyć tę plażę.
Polub mnie
Zavalatica

Fot: Katarzyna Dorycka

Ponieważ poprzednie plaże nie były tak ładne, postanowiliśmy w okolicy poszukać jakiegoś apartamentu. Najbliżej było miasteczko Zavalatica. Bliskość Żytniej, która znajduje się 300 m od centrum Zavalaticy, jest wielką jego zaleta. Największą jest jednak jego położenie. Zavalatica leży nad zatoką, co sprawia że ze wszystkich domów rozciąga się piękny widok na morze.

Fot: Katarzyna Dorycka

Miasto Zavalatica jest położone na południowym wybrzeżu wyspy Korčula. Znajduje się w centralnej części wyspy, w odległości 20 km od miasta Vela Luka i 30 km od miasta Korčula. Aby do niego dojechać trzeba skręcić na południe, w miasteczku Ćara i jechać 2 km. Droga jest dobra, asfaltowa i prowadzi przez dobrze znane winnice „Pośip”. Winnica ta słynie z produkcji najwyższej jakości win. Droga ta jest bardzo urokliwa.

Zavalatica liczy sobie około 400 mieszkańców, zajmujących się głównie rybołówstwem, turystyką i uprawą winorośli o nazwie Pošip. W miejscowej winiarni produkuje się wino o tej samej nazwie. W miasteczku jest poczta, ambulatorium, supermarket i dwie restauracje. Znajduje się również wiele apartamentów do wynajęcia, prowadzonych przez mieszkańców i leżących nad samym morzem. Można też liczyć na świeże ryby prosto z łodzi. Kupuje się je wczesnym rankiem, w porcie, obok miejsca do wyciągania łodzi z wody. Rośnie tam duża palma. Pyszna jest też prawdziwa oliwa.

Fot: Katarzyna Dorycka

Miasteczko Zavalatica było ulubionym miejscem wypoczynku szlachty a w nim swoją letnią rezydencję posiadał znany chorwacki poeta Kanavelić w XVII wieku.
W niewielkiej odległości znajduje się wiele zatoczek z krystalicznie czystą wodą. Z nad zatoki rozciąga się widok na pobliską wyspę Lastovo.

Komentowanie jest wyłączone