Plaża Bośana

Bośana, to mała wieś położona kilka kilometrów na północ od miasta Pag. Leży nad morzem, na stromym klifie, skąd rozciąga się unikalny i piękny widok na zatokę Pag.
Znajduje się przy starej drodze, która w przeszłości łączyła Novalję i miasto Pag. Droga ta nie jest dobrej jakości, szutry, dziury nie są na niej rzadkością. Ma lepsze i gorsze odcinki, ale w sumie jest przejezdna.
Trudno uwierzyć że kiedyś ta droga prowadziła do tak dużego miasta jakim jest dzisiaj Novalja.
Świetnie z tego miejsca widać Paskie Vrata.
Tą część brzegu leżącego nad zatoką Paską a raczej zalewem Paskim, charakteryzują plaże kamienne i piaszczyste, otoczone skałami, trudniej dostępne. Aby dostać się na plażę, trzeba zejść ze stromego zbocza, na dół.

Polub mnie
Plaża Bośana

Trzymając w ręku sprzęt potrzebny do plażowania, nie jest to łatwe. Jednak piękny widok jaki rozpościera się dookoła, wynagradza nam te trudy.
Na plaże, po tej stronie zatoki, można się dostać z miasta Pag w około 15 minut.

Nad wsią góruje najwyższy szczyt na wyspie Pag, Sv. Vid. Szczyt ten jest świetny do wspinaczki, dla miłośników górskich wycieczek. Można na niego wejść trzema trasami o różnej skali trudności; łatwiejszej, trudniejszej i bardzo trudnej. Właśnie wejście na trasę bardzo trudną znajduje się koło wsi Bośana w okolicach bardzo charakterystycznego niebieskiego domku.

Tuż za Bośaną, rozciąga się wyjątkowy leśny rezerwat. Jego wyjątkowość polega na tym że znajdują się tam szczątki pierwotnego lasu dębowego. Drzewami tam rosnącymi są stare dęby. Nazywa się Dubrava – Hanzie. Cały ten obszar jest pod ochroną.

Roślinność tu rosnąca, jest wyjątkowo odporna, na bezwzględny klimat jaki tu panuje. Występują tu silne wiatry i mrozy. Wiatry w pobliżu, w okresie zimowym, potrafią przekraczać 200 km/godz.

Badania wskazują, na istnienie tu cennego materiału genetycznego, jaki nigdy wcześniej nie znaleziono w leśnictwie.

Nie ma tu żadnego zaplecza gastronomicznego. Po zaopatrzenie trzeba jechać do miasta Pag.

Komentowanie jest wyłączone