„Gra o tron” i twierdza Klis

Gra o tron czyli Game of Thrones jest amerykańskim serialem fantasy stworzonym przez Davida Benioffa i D.B. Weissa dla HBO. Jest to adaptacja sagi „Pieśń lodu i ognia” autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina. Amerykańska premiera pierwszego sezonu w HBO miała miejsce 17 kwietnia 2011 r., w Polsce serial zadebiutował dzień później. Serial ten ma wielu fanów na całym świecie i kręcony jest w wielu bardzo egzotycznych krajach.
Ponieważ serial nie jest w całości nakręcony na greenscreenie, to miejsca jego powstawania możemy oglądać na całym świecie.
Możemy je podziwiać w prawdziwym życiu, mimo że są umiejscowione w baśni. Mamy możliwość ich dotknięcia, tak jak zrobili to bohaterowie serialu. Może dlatego jest to tak niezwykłe doświadczenie. Jak mama nam czytała bajki to nie było możliwości znalezienia się w miejscu gdzie akcja ich się działa. Natomiast tutaj możemy to zrobić.
Polub mnie
Kadr z filmu "Gra o Tron"

Niewiele osób wie że serial był również kręcony na terenie Chorwacji, co podkreśla niezwykłość i różnorodność tego kraju. Do zdjęć wybrana była najpierw Malta ale ostatecznie padło na Chorwacje i Dubrownik. Znając jego kręte i kamienne uliczki, pomarańczowe dachy i stare mury trudno sobie wyobrazić inne plenery dla King’s Landing.

Oglądając twierdzę Klis pod katem kręcenia „Gry o tron”, jednocześnie mogłam poznać prawdziwą historię tego miejsca i historię jego mieszkańców. Mogłam dokonać porównań między światem mitycznym Westeros i rzeczywistymi wydarzeniami historycznymi twierdzy Klis. Myślę że poznawanie prawdziwej historii tego miejsca nie jest wcale mniej interesujące niż fabuła tego bardzo popularnego serialu fantasy. Myślę że było nawet ciekawsze, ponieważ wchodziło w skład MOJEGO prawdziwego życia i prawdziwych emocji jakie czułam w trakcie zwiedzania. To nie było jedynie, wpatrywanie się w ekran i oglądanie czegoś, co wymyślili inni ludzie. Może nawet bardzo pięknie ale jest to tylko fikcja. Dlaczego mamy zadawalać się namiastką czegoś jak możemy mieć oryginał? Dlatego zachęcam serdecznie do zboczenia z drogi w trakcie podróży przez Chorwację i obejrzenia tego szczególnego miejsca.

"Gra o tron" i twierdza Klis

Najwięksi fani tego serialu podążają śladami miejsc w których film był kręcony.
Było ich kilka w Chorwacji.

 1. Fort Lovrijenac w zespole umocnień Dubrownika, Red Keep (King’s Landing) rezydencja króla.
 2. Ulica Papalićeva w Splicie stała się jedną z ulic biorących udział w scenie buntu niewolników.
 3. Piwnica Jurja Dalmatinca (Split) miejsce przechowywania smoków.
 4. Morskie sceny poza murami starego miasta w Dubrowniku.
 5. Barokowymi schodami w Dubrowniku można się było dostac do Great Sept of Baelor – King’s Landing.
 6. Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie były salą tronową Daenerys.
 7. Barokowe schody w Dubrowniku były miejscem słynnej sceny „Zawstydzanie”.
 8. Arboretum w Trsteno (Trsteno) – ogrody Red Keep.
 9. Minčeta Tower (Dubrovnik’s Wall) as House of the Undying.
 10. Opuszczony hotel Belvedere
 11. Ston, King’s Landing.
 12. Sibenik, Braavos.
 13. Wyspa Lokrum
 14. KRKA
 15. Twierdza Kliss-miasto Meereen

PRAWDZIWA HISTORIA TWIERDZY KLIS

Komentowanie jest wyłączone