Oba dva, oba su pala, wojenna historia

Historia kultowego nagrania i okrzyku ”Oba dva, oba su pala” sięga czasów wojny z 1991 roku. Wtedy to, walki toczyli najczęściej źle wyposażeni chorwaccy ochotnicy, przeciwko jugosłowiańskiemu regularnemu wojsku, JNA. Przewaga tych ostatnich w wyszkoleniu i uzbrojeniu, była druzgocąca, dlatego najmniejsze zwycięstwo w jednostkach chorwackich było na wagę złota. Chorwaci walczyli o swoją niepodległość.
”Oba dva, oba su pala”, „Obaj dwaj padli” – to dobrze znany spontaniczny okrzyk zachwytu chorwackiego obrońcy Filipa Gaćiny z jednego z najsłynniejszych filmów z okresu Wojny Ojczyźnianej, nakręconego przez Ivicę Bilan, 20 września 1991 roku. Okrzyk, który do dziś zajmuje ważne miejsce w zbiorowej pamięci ludzi, ponieważ wiąże się z sukcesem. Odnosi się do jednego z najbardziej znanych wydarzeń z walk o Ojczyznę, kiedy chorwaccy obrońcy Goran Pauk i Neven Livajic zestrzelili dwa samoloty Falcon J-21 Hawk należące do JNA.

Polub mnie
Pomnik w Zacevie

Fot: Katarzyna Dorycka

Kultowe wideo, które zostało pokazane w HRT tego samego dnia, wywołało ogólny entuzjazm i euforię i stanowi swego rodzaju punkt zwrotny w wojnie o Ojczyznę. Było jednym z pierwszych znaczących zwycięstw, nad technicznie znacznie lepszym wrogiem. Krzyk, Filipa Gaćina ”Oba dva, oba su pala”, z pewnością przeszedł do legendy. Zajmuje dziś szczególne miejsce w pamięci narodu chorwackiego. Nagranie jest jedną z najważniejszych scen tamtych czasów, co żywo świadczy o odwadze chorwackich obrońców.
Całe zdarzenie miało miejsce 20 września 1991 r. Z Bihać i Mostaru, samoloty regularnie przylatywały i ostrzeliwali Szybenik i Vodice. Między innymi poważnie uszkodziły katedrę w Szybeniku, a świątynia Vodice na Okicie, została całkowicie zrównana z ziemią. Bitwa o Šibenik trwała szósty dzień. Dzień rozpoczął się od bombardowania miasta, z pozycji JNA w Gaćelezi. W tym samym czasie rozpoczęły się ataki z powietrza, których w sumie było 55.
Podczas jednego ataku na batalion artylerii Zečevo, chorwacki obrońca Goran Pauk, członek 113 Brygady, zestrzelił z armaty M55 3/20 mm., pierwszy samolot. Drugi samolot został zestrzelony przez chorwackiego obrońcę z systemem „strzały” 2M, Nevena Livajica.
Młody chorwacki obrońca Filip Gaćina, który tego dnia ładował armatę Gorana Pauka, obserwując katastrofę samolotu, spontanicznie i ze szczerym entuzjazmem, krzyknął ”Oba dva, oba su pala”, „Obaj dwaj padli”.

Ivica Bilan z Vodic, sfilmował nieżyjącego już chorwackiego obrońcę Filipa Gaćina i uwiecznił w ten sposób jeden z najsłynniejszych epizodów Wojny Ojczyźnianej i moment obrony Šibenika, który z pewnością przeszedł do legendy.
Nagranie zostało pokazane w telewizje tego samego dnia i stanowiło otuchę dla wszystkich walczących Chorwatów. Wydarzenie było jednym z pierwszych sukcesów Chorwatów nad Serbami.
W Zacevie, postawiono również pomnik upamiętniający to wydarzenie. Jest nim fragment zestrzelonego samolotu.

Video: Ivica Bilan

Komentowanie jest wyłączone