Plaża Zitna – Żytnia

Plaża Zitna – Żytnia znajduje się obok małego miasteczka Zavalatica leżącego 2 km na południe od miasta Cara. Można do niej dojechać asfaltową drogą prowadzącą między innymi przez znane i cenione na Korćuli, winnice „Pośip” Cara. Winnica ta słynie z produkcji najwyższej jakości win. Droga ta jest bardzo urokliwa.

Na południowym wybrzeżu wyspy nie ma zbyt wielu plaż, ze względu na strome i skaliste brzegi. Plaża Żytnia jest perełką. Ma bardzo dużo zalet, jakich trudno dostrzec na innych plażach znajdujących się na wyspie Korćula, szczególnie dla małych dzieci i osób nie za dobrze pływających. Dla mnie są dwie plaże warte zobaczenia: Żytnia i Putnacka.
Polub mnie
Plaża Zitna-Żytnia

Fot: Katarzyna Dorycka

Zaletami plaży Żytnia są:
– pięknie położona zatoka,
– łatwy i dobry dojazd asfaltową drogą,
– łagodne zejście do wody, bardzo korzystne dla małych dzieci i bardzo rzadko spotykane na wyspie Korćula
– piasek na dnie i częściowo na brzegu,
– nie jest głęboka blisko brzegu, dopiero płynąc w głąb zatoki zwiększa się jej głębokość
– nie jest wielkim molochem, tylko małą kameralną plażą.

Fot: Katarzyna Dorycka

Wadą może być tylko brak jakichkolwiek atrakcji w postaci restauracji, barów, zjeżdżalni itd. dla tych którzy do takich atrakcji się przyzwyczaili. Jest to miejsce dla szukających ciszy i spokoju. Tak samo jest z miasteczkiem Zavalatica w którym trzeba by się zatrzymać, chcąc korzystać z tej plaży. Jest to ciche miasteczko z kilkoma restauracjami i sklepem.

Komentowanie jest wyłączone