Piękny Kanjon Zrmanje

Jest bardzo urokliwym miejscem i wybierając się na południe Chorwacji, leży po drodze.
Jeżeli jedziemy autostradą A1 należy w Maslenicy pojechać na drogę 54 w kierunku miejscowości Jasenice, położonej po drugiej stronie autostrady. Trzeba minąć Jasenice i szukać tabliczki informacyjnej z napisem Pariżevaćka slavica. Nie znajduje się ona przy krawędzi drogi a trochę w głębi, więc łatwo ją przegapić. W tym miejscu zjeżdżamy z drogi nr 54, na drogę szutrową. Jest zupełnie pusto. Dojeżdżamy do wgłębienia w którym stoi duża kałuża. Nie jest głęboka więc jedziemy dalej. Dojeżdżamy na skraj Kanjonu Zrmanje.

W dole płynie rzeka Zrmanja długości około 69 km. Swój nurt rozpoczyna w górach Velebitu powyżej miejscowości Zrmanja Vrelo na wysokości 395 m.n.p.m. Jest to typowa krasowa rzeka sięgająca niekiedy 250 m głębokości. Niepowtarzalną czyni ją malowniczy kanion, przez który płynie, oraz krystalicznie czysta woda i kolor. Ma on różne odcienie zieleni i turkusu które pięknie kontrastują z jasnymi skałami.
Wpada do Novigradsko More a z niego do Adriatyku. Na całej swej długości jest żeglowna.
Polub mnie
Piękny Kanjon Zrmanje

Fot: Katarzyna Dorycka

Rzeka na odcinku pomiędzy miejscowościami Kastel Zegarski a Obrovac jest usiana pięknymi kaskadami i wodospadami, w niczym nie ustępującymi urodą, wodospadom KRK. Na tym odcinku organizowane są raftingi. Wodospady na rzece ciągną się na dość długim odcinku, są trudno dostępne z lądu. Największy z wodospadów Veliki Buk lub Visoki Buk ma około15 m wysokości.

Fot: Katarzyna Dorycka

Poza raftingiem, można też popłynąć od ujścia morza łodzią, wykupując wycieczkę.

Fot: Katarzyna Dorycka

Warto wiedzieć że na tym terenie w 1963 roku, kręcono filmy, dzisiaj już kultowe, o przygodach nieustraszonego wodza Apaczów Winnetou oraz jego białego przyjaciela Old Shatterhanda.

Winnetou

Po przeciwległej stronie kanionu w oddali, wznosi się znane wzgórze Tulove grede.
Nakręcono tam najbardziej dramatyczne sceny filmu, w których Winnetou umiera na rękach swego przyjaciela.
Ciekawostką jest to, że ponoć zbaczając ze szlaków wiodących na ten szczyt, wszędzie poza szlakiem można znaleźć informację o minach. Na szczycie dumnie powiewa Chorwacka flaga.

Widok na wzgórze Tulove grede

Fot: Katarzyna Dorycka

W drodze powrotnej do Polski wzgórze to jest doskonale widoczne z autostrady a szczególnie tuż przed wjazdem do Tunelu Sv. Rok. Jest tam bardzo duży, pięknie wyposażony, parking na którym można się zatrzymać. Widać z niego również Kanjon Zrmanje.

Do dzisiaj w Niemczech są organizowane wycieczki śladami kręcenia filmu Winnetou. Upamiętniono to tablicami które stoją nieopodal Kanjonu Zrmanje.

Na zdjęciach autostrada A1 i widoczny na niej wiadukt Crna Draga pomiędzy tunelem Ledenik a Sveti Rok.

Komentowanie jest wyłączone