Będąc w Chorwacji wiele razy widziałam węże. Na plaży między skałami, w obszarze zielonym. Nie interesowałam się tym jednak specjalnie. Trwało to do chwili, gdy zobaczyłam przerażenie na twarzy mojej gospodyni, na widok węża.
Dało mi to do myślenia i zrozumiałam że chyba węży które można w Chorwacji spotkać, nie należy lekceważyć.
Zainteresowałam się tematem, szczególnie że we wrześniu 2014 roku na wyspie Hvar, doszło do ukąszenia dziewięcioletniego chłopca. Chłopiec został ugryziony przez najbardziej niebezpieczną europejską żmiję po chorwacku zwaną Poskok.
Miało to miejsce w zatoce Maslinica. Rodzice łodzią podwieźli chłopca do lekarza a on wezwał helikopter. Chłopiec w stanie krytycznym został helikopterem przewieziony do szpitala w Splicie. Już na pokładzie helikoptera, otrzymał antidotum dostarczone przez personel medyczny. Dzięki temu przeżył.
W Chorwacji są jadowite i niebezpieczne węże. Istnieje ich około 15 różnych odmian, ale tylko trzy z nich są jadowite.
Istnieje również kilka czynników które maja wpływ na skuteczność jadu.
Ma na to wpływ:
– wielkość węża,
– wiek i wielkość osoby którą wąż ukąsi, zagrożone są szczególnie dzieci,
– jaki czas minął od polowania czyli kiedy został opróżniony gruczoł z jadem
Zajmijmy się tymi wężami które są jadowite.
Jak już wspomniała są nimi trzy odmiany: Riđovka, Planinski žutokrug oraz Poskok.
Common Adler po chorwacku zwany Riđovka
Ten wąż nie jest agresywny i zwykle gryzie tylko wtedy, gdy jest zaniepokojony lub zakłócony został jego spokój. Ukąszenia mogą być bardzo bolesne, ale rzadko są śmiertelne. Można go spotkać w zróżnicowanym terenie, również w siedliskach. Żywi się małymi ssakami, ptakami, jaszczurkami i płazami. W niektórych przypadkach poluje na pająki, robaki i owady. Dorosłe osobniki rosną do długości z ogonem od 60 do 90 cm. Masa ich sięga od 50 do 180 g.
Karst Meadow Viper po chorwacku Planinski žutokrug.
Ten wąż jest najmniejszym viperem w Europie. Jego ciało jest grube, głowa wąska a jej wygląd szorstki. Dorosłe osobniki posiadają średnio 40-50 cm długości. Czasami posiada liczne duże łuski lub płytki na wierzchu głowy. Łuski grzbietowe są w 19 rzędach, z ciemną skórą między nimi. Bywa szary, jasnobrązowy lub żółtawy z ciemnym falistym paskiem grzbietowym, z czarną obwódką.
Nose-horned Kiper po chorwacku zwany Poskok.
Poskok uchodzi za najbardziej niebezpieczną europejską żmiję ze względu na jej duży rozmiar, długie kły (do 13 mm) oraz wysoką toksyczność jadu. W Chorwacji tego węża można znaleźć wszędzie. Wąż rośnie do maksymalnej łącznej długości ciała z ogonem do 95 cm. Zwykle mierzą mniej niż 85 cm. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest pojedynczy „róg” na pysku. Ubarwienie zmienne. Tło w odcieniach koloru szarego, brązowego, pomarańczowego, a nawet żółtego pokrywają połączone ze sobą (szare/brązowe/prawie czarne) plamy na grzbiecie. Plamy na grzbiecie przypominają nieco „zygzak” naszej rodzimej Vipera berus. Skóra w kolorze zbliżonym do barwy łusek. Tęczówki mają kolor złoty lub miedziany. Samce są bardziej wyraziste samice mniej wyraźne i kontrastowe.
Co robić w razie ukąszenia?
Po pierwsze, nie wysysaj rany, nie nacinaj to są popularne głupoty. Obwiąż ranę bandażem, jeżeli go masz, nie za mocno, ale solidnie.
Trzeba to miejsce unieruchomić, rękę czy nogę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się trucizny. Nie należy unosić obszaru pokąsanego powyżej poziomu serca. Należy zdjąć wszelkie przedmioty, które mogą uciskać kończynę, jak na przykład obrączki, zegarki, bransolety. Działanie takie nie tylko zapobiega bólowi, ale może pomóc w ratowaniu.
Natychmiast udaj się do lekarza, ale nie biegiem. Unikaj wysiłku, który przyspiesza bicie serca i pogarsza sprawę. Lepiej iść dwie godziny niż biec trzydzieści minut.
Zróbcie zdjęcie wężowi to pomoże go rozpoznać, jak zginął, zabierz go ze sobą.
Należy natychmiast zadzwonić pod numer 112 lub dostać się do najbliższego szpitala.