Celowe zatopienie statku „Vis”

W Cape Kamenjak zostało zaplanowane celowe zatopienie statku „Vis”. Mimo że przygotowywano je starannie, nie odbyło się bez emocji. Nie wiadomo z jakich powodów na pokładzie zostali dwaj mężczyźni. Prawdopodobnie były jakieś trudności z odpaleniem drugiego ładunku. Wybuchł on, gdy statek był już bardzo pochylony na bok. Było to przyczyną, dużego rozrzutu odłamków z pierwszego wybuchu. Mężczyźni Ci znaleźli się w zasięgu tych odłamków. Statek zaczął nagle tonąć, co zaskoczyło jednego z nich. Było to bardzo niebezpieczne. Na video widać że udzielono mu pomocy w ostatniej chwili.
Po raz pierwszy na wodach Adriatyku, w Cape Kamenjak w południowej części półwyspu Premantura, można było obejrzeć zatopienie statku.
Polub mnie
Statek Vis

Fot: Danijel Frka

Będzie on służyć jako podwodna atrakcja. Ma stać się sztuczną rafą, atrakcją turystyczną, dla nurkujących poszukiwaczy przygód. Statek będzie wkrótce pełen życia, zwierząt i roślinności podwodnej, a wokół niego stworzony zostanie nowy ekosystem.
Przeznaczanie starych statków na sztuczną rafę jest od dawna praktykowane na świecie, w Chorwacji zrobiono to po raz pierwszy. Takie działania są bardzo korzystne dla podwodnego świata, pod warunkiem, że statek przed zatopieniem, zostanie gruntownie oczyszczony z produktów chemicznych i petrochemicznych.

 

Chorwaci spodziewają się że za sprawą „Visu”, region ten stanie się bardziej interesujący dla odwiedzających Chorwację nurków i stanie się najczęściej odwiedzaną podwodną atrakcją Chorwacji.

Komentowanie jest wyłączone