Dzień Wszystkich Świętych, chorwackie zwyczaje

Halloween, Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny… Co oznaczają i jak je obchodzimy?

HALLOWEEN

Jest obchodzony, w noc poprzedzającą dzień Wszystkich Świętych 31 października. Ta tradycja pochodzi z krajów anglosaskich i jest związana z pogańskimi zwyczajami.
Mówi się, że wyznawcy wiary chrześcijańskiej, nie powinni obchodzić tego dnia, który kojarzy się z symbolami takimi jak dynie, zapalone pochodnie, maskarady. Kiedyś wierzono, że maskarady odpędzają złe duchy, a ognisko symbolizuje światło, które pomaga duszom odnaleźć swoją drogę.
Gdy przyjrzymy się tym symbolom i ich znaczeniu, widzimy podobieństwo do naszych zwyczajów karnawałowych, odbywających się w lutym. Tym, co różni się oba zwyczaje, … …czytaj więcej…

Osiołek dalmatyński to tovar, znikający symbol Dalmacji

ZNIKAJĄCY SYMBOL DALMACJI, „Dalmacja to osiołek, a osiołek to Dalmacja”
Osiołek jest symbolem wytrzymałości i niezniszczalności Dalmacji oraz życia w niej. Prosi o niewiele, a daje dużo. Zawsze było tak, że osiołek szedł z dalmatyńczykiem. I tak idą ramię w ramię przez historię i czas, że nie wiadomo już, „który z nich jest człowiekiem, a który osłem”. Nie mogli się bez siebie obejść i byli związani jak palec i gwóźdź. To nie przypadek, że Toma Bebić zaśpiewał piosenkę „Tovare moj”. Dziś sytuacja z osiołkami w Dalmacji i Istrii, jest zupełnie inna i wręcz niepokojąca.

…czytaj więcej…

Oba dva, oba su pala, wojenna historia

Historia kultowego nagrania i okrzyku ”Oba dva, oba su pala” sięga czasów wojny z 1991 roku. Wtedy to, walki toczyli najczęściej źle wyposażeni chorwaccy ochotnicy, przeciwko jugosłowiańskiemu regularnemu wojsku, JNA. Przewaga tych ostatnich w wyszkoleniu i uzbrojeniu, była druzgocąca, dlatego najmniejsze zwycięstwo w jednostkach chorwackich było na wagę złota. Chorwaci walczyli o swoją niepodległość.
”Oba dva, oba su pala”, „Obaj dwaj padli” – to dobrze znany spontaniczny okrzyk zachwytu chorwackiego obrońcy Filipa Gaćiny z jednego z najsłynniejszych filmów z okresu Wojny Ojczyźnianej, nakręconego przez Ivicę Bilan, 20 września 1991 roku. Okrzyk, który do dziś zajmuje ważne miejsce w zbiorowej … …czytaj więcej…

Sveti Rok i autostrada A1

Pasmo gór Velebit

Sv. Rok jest to mój najbardziej ulubiony tunel w Chorwacji. Od niego zaczynają się moje wakacje. Zawsze uważałam że ma w sobie coś z magii. Jechaliście, więc wiecie. Przed nim zimno i pochmurnie, za nim ciepło i piękne słońce. Drogę za tunelem nazywam autostradą słońca. Ciekawa jestem jakie Wy wymyśliliście dla tego miejsca nazwy?
Całe zjawisko, które zachodzi w okolicach tunelu sv. Rok jest jednak dobrze znane. Spotykamy się z nim również w Polsce. U nas znane jest pod nazwą wiatru halnego. Jak to jest?
Zajmijmy się zjawiskiem gdy temperatura przed tunelem wynosi 15°C a za tunelem 22°C. … …czytaj więcej…

Zagrożenia w Chorwacji: węże, pająk czarna wdowa i skorpiony.

Pająk czarna wdowa

O wężach już Wam pisałam. Tutaj, możesz zapoznać się z nimi oraz dowiedzieć się co robić, w razie ugryzienia http://chorwacja4u.eu/weze-w-chorwacji/ oraz http://chorwacja4u.eu/w-chorwacji-sa-jadowite-weze/
Poniżej opiszę Wam pająka czarną wdowę oraz chorwackie skorpiony.

PAJĄK CZARNA WDOWA

Tu nie chodzi o to, żeby straszyć, tylko żeby mieć świadomość istniejącego zagrożenia. Trzeba znać objawy ukąszenie czarnej wdowy, aby w razie ich wystąpienia, odpowiednio zareagować. Trzeba szukać pomocy lekarskiej, bo tylko ona będzie gwarancją uniknięcia śmierci. Możemy nie wiedzieć o ukąszeniu, bo jest ono bezbolesne. Znając jednak jego objawy, nie zlekceważymy ich i udamy się do lekarza. W Polsce takie … …czytaj więcej…

Chorwackie zwyczaje świąteczne

Pisałam już, o pięknym spotkaniu w Służewskim Domu Kultury noszącym nazwę Wigilii wielokulturowej. Dla tych, którzy nie słyszeli, przypomnę jaka była idea tego spotkania. Zaproszono do stołu, czterech przedstawicieli z różnych krajów, aby opowiedzieli o zwyczajach wigilijnych panujących w ich krajach: w Syrii, Czeczenii, Gruzji i Chorwacji.
Przy stole zasiedli:
Samer Masri z Syrii, prezes zarządu Fundacji Wolna Syria, doktor nauk ekonomicznych Uniwersytet Jagielloński.
Lejla Elsanova z Czeczeni, pracująca w Fundacji Ocalenie. Potrawą którą przygotowała, był hingalsz placek z dyni
Gagik Grigoryan z Gruzji, członek zarządu, pracujący w Fundacji Ocalenie. Potrawą którą przygotował … …czytaj więcej…

Plaża Nugal w okolicach Makarskiej

Półwysep Osejava rozciąga się od Makarskiej aż do Tućepi. Znajduje się na nim park. Park leśny Osejava jest największym parkiem w mieście Makarska. Właśnie na tym półwyspie znajduje się jedna z najładniejszych plaż w okolicach Makarskiej, plaża Nugal.
Plaża Nugal znajduje się pod bardzo stromymi skałami. Ważne jest, aby wybrać się na nią, właściwym szlakiem, bo wtedy droga będzie wielką przyjemnością. Droga jest naprawdę bardzo urokliwa. W innym przypadku, może być bardzo nieprzyjemna i niebezpieczna, bo skały są bardzo strome i ostre. Pierwszym problemem, jak nie mieszka się w Makarskiej, czyli jest się przyjezdnym, jest znalezienie miejsca parkingowego w … …czytaj więcej…

Sv.Vid, góra na wyspie Pag

Często piszę o tym, że kocham Chorwację. Za różne rzeczy, morze, wino i piękne widoki. Między innymi również za góry. W Chorwacji mamy dwa w jednym: morze i góry. Im wyżej wejdziemy, tym piękniejszy widok zobaczymy na morze, wyspy. Najpiękniejsze jest to, że każda wyspa ma jakiś szczyt. Chorwaci bardzo dbają, aby każdy szczyt stał się następną atrakcją turystyczną Chorwacji. Zazwyczaj robią wszystko, aby ułatwić turystą wspinaczkę na te góry. Wiedzą że turystyka górska, jest świetnym przerywnikiem w opalaniu się. Szlaki są zazwyczaj dobrze oznakowane. Na wyższych górach znajdują się schroniska w których można odpocząć, schronić się przed załamaniami pogody … …czytaj więcej…