Stare Miasto Pag rozpościera się kilometr na południe, od obecnego miasta. Kiedyś stare miasto było duże i bogate, bronione mocnymi murami. Wyjściowym portem z miasta był port Košljun, miejscowość na zachodniej części wyspy. W starym mieście wydobywano sól morską i istniał port przeznaczony dla statków średniej wielkości.
W Starym Mieście znajdują się bogate stanowiska archeologiczne, sanktuarium i liczne pozostałości starych murów, domów, reszty dróg oraz fortyfikacji. Najlepiej zachowane są części klasztoru Franciszkańskiego i kościół romański pod wezwaniem Św. Marii. Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z roku 1192.
Główną część starego miasta stanowi kościół Św. Marii zbudowany w stylu romańskim, a w nim posąg Matki Boskiej i ruiny klasztoru Franciszkanów. Na klasztornym podwórku jest studnia z wodą pitną. Legenda mówi, że podczas strasznej suszy mieszkańcy Pagu modlili się do Matki Boskiej o pomoc. Ona usłyszała ich modlitwy i jednego ranka na podwórzu klasztoru po prostu pojawiła się studnia pełna wody pitnej i uratowała ludzi od suszy.
Na cześć tego wydarzenia, do dnia dzisiejszego, tradycyjnie co roku w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia , odbywają się pielgrzymki niosące figurę Matki Boskiej, od Starego Miasta do nowego, a po upływie trzech tygodni odnoszą ją z powrotem.
Ostatnio trwają intensywne prace nad renowacją Starego Miasta i jego otoczenia, w celu przywrócenia jej dawnej świetności.