W mieście Pag znajduje się wiele zabytków wartych obejrzenia. Można je obejrzeć w dniach w których nie ma słonka, urozmaici to nam czas zazwyczaj spędzany na plaży. Trzeba wiedzieć jedna co jest warte obejrzenia. Dlatego zapraszam do zapoznania się z zabytkami miasta i wyspy Pag.
MURY MIEJSKIE
Przez wieki miasto Pag było otoczone wysokimi obronnymi kamiennymi murami zabezpieczającymi wieże. Wieże uzbrojone były w ciężką i lekką artylerie. Pierwsze przekazy dotyczące broni na wieżach, pochodzą sprzed 1680 roku. Mury miejskie miały na celu przede wszystkim, obronę ludności i pobliskich basenów solankowych. W przeszłości kilogram soli wart był pół kilograma złota, widzimy zatem, jak ważna była ochrona tego cennego minerału.
W murach obronnych było kilka wejść. Główne wejście znajduje się naprzeciwko dzisiejszego mostu.
W północnej części miasta, można jeszcze zobaczyć resztę murów miejskich wraz z wieżą Skrivanat i Twierdzą. Wieżę armatnią przebudowano na budynek administracji miasta. Podczas przebudowy nabrzeża zachowano kontury zrujnowanych murów. Wkomponowano ją w linię fasad okolicznych budynków i kawiarni.
MAGAZYNY SOLI
Integralną częścią produkcji soli, był problem magazynowania i przechowywania jej. Pierwsze wzmianki dotyczące magazynowania i składowania jej w zatoce Pag, sięgają 1368 roku.
Do tego czasu produkcja soli była w prywatnych rekach. Obecnie monopol na sprzedaż soli jest w rękach państwa.
Jeden z największych chorwackich budowniczych Juraj Dalmatinac w 1792 wieku rozpoczął budowę magazynu Salina.
W 1826 roku z powodu ciągłego zagrożenia złą pogodą, państwo zbudowało cztery nowe magazyny. W latach obfitego zbioru soli, z powodu braku miejsca na jej składowanie, zaczęto wykorzystywać opuszczony kościół Sv. Frane i Sv. Ante Opata.
W 1847 roku w zatoce Pag było pięć dużych magazynów soli o nazwie: Franjo Josip, Lodovico, Ivan Krstitelj, Ferdinand Maksimilijan i Sveti Marko. w 1849 roku odnowiono stare weneckie magazyny ale istniał problem z długoterminowym przechowywaniem soli. W okresie międzywojennym liczba magazynów wzrosła, a w 1945 roku było ich dziewięć.
Dziś magazyny soli chronione są jako zabytki architektury przemysłowej. W magazynie noszącym imię Ferdinand, urządzone stałą wystawę soli.
KLASZTOR SV. MARGARITE
Klasztor benedyktynów sv. Margarite posiada szczególnie cenną renesansową z elementami gotyckim, i kaplicę Sv. Nikole , znajdującą się po zachodniej części murów miejskich.
Historia klasztoru zaczyna się przed powstaniem wspólnoty benedyktynów w Pagu w 1318 roku . Benedyktyni mieli specjalną i ważną rolę w edukacji dzieci płci żeńskiej. Posiadał wykwalifikowanych nauczycieli szkół publicznych i zakonnice, które poprowadziły pierwsze przedszkola.
Zakonnice w Pagu są opiekunkami relikwii Svetog Trna, którą w 1435 roku, podarował brat Ivan Tutnić Pažanin. W skarbcu benedyktynów znajduje się również cudowna figura Matki Bożej i krucyfiks z kościoła Sv. Ante Opata.
Benedyktyńskie zakonnice, już od ponad trzech wieków słyną z wypiekania baškotini.
Ten pyszny i specjalny przysmak i dziś jest przygotowany w jego pierwotnej formie i można go kupić tylko w klasztorze. Nimi mieszkańcy Pagu honorują swoich gości dodając je do kawy.
KOŚCIÓŁ MARIJINOG UZNESENJA
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest bazyliką, mającą 23 metry długości i znajduje się na głównym placu miasta. Został zbudowany w XV wieku, renesansowy z gotyckimi elementami i miał stać się katedrą, ale funkcja ta nie jest wykonywana.
Fasada kościoła jest romańska z gotyckimi oknami i drzwiami oraz dużymi rozetami wyglądającymi jak elementy z koronki. Zakrystia i boczne absydy mają gotyckie łuki, wykonanie ołtarza Matki Boskiej Różańcowej posiada wielką wartość artystyczną.
Gotycki kościół ma drewniany krzyż z początku XV wieku. Kościół jest otwarty w ciągu dnia, i można go zwiedzać w dowolnym momencie. Obok kościoła jest dzwonnica, która dzwoni regularnie na Mszę, obwieszcza śmierć oraz uroczyste wydarzenia kościelne.
KOŚCIÓŁ SV. FRANE
Kościół św. Franciszka (Sv. Frane ) znajduje się w południowej części Starego Miasta w mieście Pag. Klasztor przy kościele funkcjonował aż do 1785 rok. Kościół jest zamknięty dla zwiedzających i można zobaczyć tylko na specjalne okazje.
MOST KATINA
Najpiękniejszą ozdobą miasta jest wybudowany w 2010 roku most Katina, zastępuje on most zbudowany w XV wieku. Most ma długość 30 metrów i jest pokryty białym kamieniem.
Most został zaprojektowany wyłącznie dla pieszych i łączy Stare Miasto Pag z magazynami soli.