Sport i rekreacja, w Chorwacji bardzo łatwe do pogodzenia

Nurkowanie

Zatoka Pag jest odpowiednia i bezpieczna do nurkowania, szczególnie w jej centralnych częściach i płytszych wodach. Prądy morskie nie są mocne i nie ma dużych wahań temperatury morza. Jednak nie zaleca się nurkowania przy wyjściu z zatoki Pag z powodu silnych prądów i braku możliwości schronienia, w razie zmiany pogody. Dno zatoki paskiej jest przeważnie piaszczyste, a w części centralnej jest parę szczelin kamiennych – rybacy nazywają ich pošte, to znaczy że jest to miejsce do połowu ryb.
Podwodny krajobraz wzdłuż brzegu jest bardzo intrygujący. Zwiedzanie dna jest wyjątkowym przeżyciem dla każdego kto lubi nurkować.
Istnieje wiele zagłębień, szczelin a nawet małych jaskiń które są bardzo interesujące dla miłośników fotografii podwodnej. Na Pagu latem działa kilka klubów nurkowych, które organizują kursy nurkowe. Nurkowanie w zatoce paskiej jest bezpieczne, lecz może nie być takie dla osób niedoświadczonych i nie znających się na podstawowych zasadach schodzenia w głębiny..
Polub mnie
Podwodne łowy

Fot: Katarzyna Dorycka

Po zachodniej części zatoki paskiej istnieje wiele rodzajów małży. Można znaleźć dużo muszli – losturi, ale wyławianie ich z morza jest zabronione. Chodzi o muszle perłowe, które mogą urosnąć i do metra długości. Podwodny świat Casky jest kolejnym ciekawym miejscem dla nurków, ponieważ możliwe jest zobaczenie w mule niektórych części zatopionego miasta. Dla bardziej doświadczonych nurków polecamy nurkowanie w zatoce Slana, ze względu na bardzo atrakcyjne dno morskiego, pełne niezwykłych kształtów, malowniczych skał, znajdujących w wysokiej trawie morskiej oraz małych i większych jaskiń. Te rejony nie są odpowiednie dla niedoświadczonych nurków.
Każdy, kto chce nurkować w zatoce Pag wymaga specjalnego zezwolenia, które można uzyskać w kapitanacie portu lub w klubach nurkowych. Nurkowanie z kuszą jest zabronione.

Alpinizm

W niektórych częściach wyspy skały są wysoko podniesione, pionowe. Tysiące lat długiej ekspozycji na Bura stworzyli niezwykłe kształty. Miłośnicy wspinaczki mogą korzystać ze stromej części wzgórza St Vid i skał powyżej plaży Ručica, znajdującej się w północno-zachodniej części zatoki Pag. Istnieją specjalne znaki dla wspinaczki w tych wymienionych miejscach.

Kolarstwo

Piękno krajobrazu i różnorodność ścieżek rowerowych zadowoli każdego człowieka lubiącego aktywny wypoczynek. Połączenie jazdy na rowerze, pływania, nurkowania, żeglowania i wspinaczki, zachwyci każdego.
W jakakolwiek stronę pojedziecie, już po 5 albo 10 kilometrach znajdziecie się w krainie nietkniętej przyrody. W lipcu i sierpniu Pag gości dużo turystów zmotoryzowanych, wtedy najlepiej jeździć ścieżkami wśród pól, unikając tłoku na drogach miejskich.
W ciągu tych dwóch miesięcy należy unikać jazdy na rowerze głównymi drogami. Jednak wszystkie inne miesiące należą do rowerzystów, którzy mają do dyspozycji nieskończoną ilość kombinacji, składających się ze ścieżek rowerowych i głównych dróg.
Bez względu na czas trwania urlopu, nie będzie wystarczająco dużo czasu, aby zwiedzić wszystkich tereny. Szczególnie pamiętne są przejazdy przez Pag w maju. W tym czasie kwitnie lawenda, i przekształca wyspę w surrealistyczny fioletowy świat. Wtedy wszystkie historie o pozaziemskich stworach odwiedzających naszą planetę nabierają nowego wymiaru.
Kto decyduje się na jazdę dookoła wyspy, ma możliwość przez chwilę zastanowić się nad zadziwiającą różnorodnością scenerii, jaką wyspa oferuje.

Narty wodne

Poruszanie się łodzią musi występować co najmniej 300 metrów od brzegu.W przeciwnym razie łodzie stanowią duże zagrożenie dla osób pływających i przebywających w wodzie. Zatoka Pag jest to wspaniałym miejscem do jazdy na nartach wodnych. Można jeździć na nartach pozostając blisko plaży i miasta. Dlatego zatoka Pag jest korzystne dla początkujących.
W Zatoce Pag morze jest najspokojniejsze rano i do wczesnego popołudnia, dlatego jest to najlepszy czas na jazdę na nartach. W godzinach porannych polecamy jazdę rozpocząć od głównej plaży w kierunku zatoki Zrce lub Caska, Bośana lub Dubrava kierunku Bašaca, Cape St Nikola lub główną plażę, jeśli zdecydujesz się na narty w godzinach popołudniowych . W ten sposób można uniknąć oślepiania oczu przez słońce.

Jet-Sky

Latem plaża główna oferta obejmuje skuter wodny. Jazda skuterem wodnym jest bardzo zabawna i zupełnie bezpieczna, wiedząc że w zatoce Pag nie ma żadnych ekstremalnych mielizn i skał, które mogłyby stanowić zagrożenie dla jazdy. Najlepszym czasem na przejażdżkę jest wczesne popołudnie. Później zaczyna wiać Mistral. Fale powodują skoki i skręcanie skutera, a zatem uniemożliwiają przejażdżkę. Nie należy zbliżać się do brzegu skuterem wodnym, jest to niebezpieczne. Trzeba być ostrożnym, nawet gdy jesteś daleko od brzegu. Musisz kontrolować sytuację wokół siebie, aby unikać osób znajdujących się w wodzie i łodzi na swojej drodze.

Windsurfing

Badania przeprowadzone w okresie od 1998 r. do 2001 r., wykazały, że na Pagu wiatr wieje 350 dni w roku. Dlatego zatoki Pag to prawdziwy raj dla windsurferów. Są jednocześnie bezpieczne i trudne. W letnie popołudnia zazwyczaj wieje lekki wiatr o nazwie Mistral, odpowiedni dla surferów, którzy nie chcą szaleć i wykonywać figur kaskaderskich. W późnych godzinach popołudniowych, Mistral rośnie w siłę, więc można jeździć szybciej i możliwe jest objechanie całej zatoki. Wiatr Bura wiejący z północy jest silniejszy niż Mistral, nieco chłodniejszy a zatem przyjemny latem i umożliwiającym szybszy windsurfing. Kiedy wieje to najlepiej zacząć windsurfing od głównej plaży lub Bašaca. Jednak gdy Bura wieje, to najlepiej zacząć od Vodice lub przylądka Sv Mikołaja w kierunku Pagu. Windsurfing ma do dyspozycji wiele pięknych plaż na dokonanie przerwy w pływaniu. Zalecamy unikanie kanału który łączy zatokę Pag z kanałem Velebit, ponieważ trudno jest wydostać się z tego obszaru, nawet dla bardziej doświadczonych surferów, w przypadkach nagłej burzy i zerwaniu się wiatru Bura.

Komentowanie jest wyłączone