Dzień Wszystkich Świętych, chorwackie zwyczaje

Halloween, Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny… Co oznaczają i jak je obchodzimy?

HALLOWEEN

Jest obchodzony, w noc poprzedzającą dzień Wszystkich Świętych 31 października. Ta tradycja pochodzi z krajów anglosaskich i jest związana z pogańskimi zwyczajami.
Mówi się, że wyznawcy wiary chrześcijańskiej, nie powinni obchodzić tego dnia, który kojarzy się z symbolami takimi jak dynie, zapalone pochodnie, maskarady. Kiedyś wierzono, że maskarady odpędzają złe duchy, a ognisko symbolizuje światło, które pomaga duszom odnaleźć swoją drogę.
Gdy przyjrzymy się tym symbolom i ich znaczeniu, widzimy podobieństwo do naszych zwyczajów karnawałowych, odbywających się w lutym. Tym, co różni się oba zwyczaje, jest czas obchodzenia.

Polub mnie
Cmentarz na wyspie KRK

Fot: Katarzyna Dorycka

Halloween to koniec urodzajnego roku i wejście w zimę. Jest właściwie pożegnaniem starego roku i początkiem nowego. Nasze karnawały świętują wyjście z zimy, okresu uśpienia natury i wejście w początek urodzajnej części roku.
Tak podchodząc do święta Halloween, nie wydaje się już ono takie złe. Możemy je obchodzić, jednocześnie świętując naszą kulturę. W czasie, gdy dzień jest bardzo krótki a dni pochmurne z nie dużą ilością słońca, każde świętowanie będzie dla nas dobre. Czy tak jest, czy nie, możemy zdecydować sami.

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest pierwszego dnia listopada. Pierwsze ślady tego święta pojawiają się już w IV wieku. W VIII wieku, papież Grzegorz III przeniósł to święto na 1 listopada, aby zbiegło się ze świętem celtyckim „Samhain”, które oznaczało Nowy Rok. W ten sposób odpowiedział na prośby irlandzkich mnichów. W tym dniu wspominają wszystkich, oficjalnie ogłoszonych świętymi oraz wszystkich bliskich, którzy odeszli z tego świata.
Zwyczaje, które pojawiły się w Chorwacji w związku z tym świętem, są bardzo interesujące i niektóre z nich utrzymują się do dziś, mają one znaczenie regionalno-lokalne, pisze Chorwacka Encyklopedia.
W okolicy Sinj, ludzie się odwiedzali i przy tej okazji, otwierali beczki, aby skosztować młodego wina. Wielu uważało święto Wszystkich Świętych za pierwsze Boże Narodzenie. W okolicach Nova Gradiška przed miejscowym kościołem tańczono tańce ludowe a w niektórych miejscach przez całą noc rozbrzmiewają dzwony.

Tako se igraju kola, taniec ludowy
Zwyczaj odwiedzania zmarłych na cmentarzu, powstał dopiero w XX wieku. Podczas jedzenia, rozmawiano ze zmarłym oraz pozostawiano jedzenie na grobach. W domu nocą, zostawiano na stole jedzenie i picie. W trakcie dnia, przygotowywane jest specjalne danie z soczewicy, którym częstuje się gości, przychodzących do domu.
W regionie Adriatyku pieczono specjalne ciasteczka lub wypieki nazywane lumbiją, ubliją.
Lumblija jest pieczona już tylko w Blato, na Korčula i Vela Luce. Nazwa „lumbley” pochodzi od francuskiego „ne l’umblie pas”, co znaczy „Nie zapomnij o mnie” i pochodzi z czasów napoleońskich.
W ostatnich czasach obowiązkowe jest układanie i ozdabianie grobów, kwiatami, zapalanie świec, spryskiwanie grobów wodą święconą. W niektórych rejonach, gdzie hoduje się bydło, ten dzień był uważany za święto pasterskie, ostatnie w roku. Tego dnia pasterze otrzymywali od swojego pana specjalne darowizny, najczęściej pożywienie, którym wspólnie się dzielili.

DZIEŃ ZADUSZNY

Obchodzony jest 2 listopada iw tym dniu odprawiane są Msze Święte za wszystkie dusze zmarłych. Zgodnie z tradycją groby zmarłych odwiedza się tego dnia, ale ze względów praktycznych zwyczaj ten został przeniesiony na dzień wcześniej, gdyż w większości krajów, w tym w naszym, 1 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Kościół św. Ivana w Baśce na wyspie KRK.

Pilot drona: Wiktor Dorycki

Na zdjęciach widoczny jest kościół św. Ivana w Baśce, na wyspie KRK. Warto tam zawitać w celu obejrzenia kościółka i cmentarza oraz dla wspaniałych widoków na Baśkę i jej zatokę. Widoki z tego miejsca zapierają dech w piersiach

Komentowanie jest wyłączone