Sv. Nikola na wyspie Hvar

Sv. Nikola, zwany również świętą górą, jest najwyższym szczytem na wyspie Hvar.
Zjazd w drogę prowadzącą do sv. Nikoli, znajduje się tuż przed tunelem Selca-Dubovica, po prawej stronie, jadąc od miasta Hvar. Znakiem charakterystycznym jest reklama gospodarstwa Kolumbic, koło którego będziemy przechodzić idąc na szczyt.
Jego wysokość wynosi 626 m n.p.m. Stąd rozpościera się najpiękniejszy widok, jaki można zobaczyć na wyspie.
Dostrzec można:
– starą drogę prowadzącą do miasta Hvar.
– wyspy: Brać z Vidava gorą, Korćulę, Vis, Śoltę,
– na stałym lądzie: Biokovo, półwysep Pelješac.
Oprócz widoku morza i wysp, możemy zobaczyć również zielone winnice schodzące w dół, w kierunku pięknej miejscowości Sveta Nedielja. Z nich właśnie pochodzi bardzo dobrze znane wino z Hvaru Mali Plavac. U jego podnóża znajduje się również jaskinia Gospa Snježna czyli Matka Boska Śnieżna z XVIII w. oraz ruiny klasztoru o. Augustynów.
Polub mnie
Sv.Nikola, wyspa Hvar

Fot: Katarzyna Dorycka

Jest kilka szlaków górskich, które prowadzą na górę sv. Nikola:

  • Z miejscowości Dol. Szutrowa droga zaczyna się w wiosce Dol, tuż obok kościoła w pobliżu Starego Miasta. Ta trasa zajmie nam około 2godz 15 minut
  • Z miejscowości Svirče do Sv. Nikoli trasa zajmie nam też około 2godz 15 minutNatomiast ze Sv. Nedielji do Sv. Nikoli trasa jest najkrótsza, lecz znacznie trudniejsza i bardzo stroma, zajmie nam około 1godz. 30 minut. Ten szlak zajmuje się na południowym wybrzeżu Hvaru,
  • Zjazd w drogę prowadzącą na sv. Nikolę, znajdujący się tuż przed tunelem Selca-Dubovica, po prawej stronie, jadąc od miasta Hvar
  • Zjazd z nowej drogi prowadzącej z miasta Hvar, znajdujący się tuż przed tunelem Selca-Dubovica, po prawej stronie.

WŁĄCZCIE DŹWIĘK

Video: Katarzyna Dorycka
Pilot drona: Wiktor Dorycki

Widać je doskonale, w postaci jasnych ścieżek prowadzących z wymienionych wyżej miejscowości, gdy na górę już się dotrze.
Dzięki dzisiejszej technice, wejście na szczytnie stało się łatwiejsze, jeżeli chodzi o znalezienie drogi. Mapy Gogle jakie mamy w naszych telefonach, bardzo nam to ułatwiają i sprawiają że nie ma mowy o błądzeniu. Ja wybrałam ten ostatni szlak. Wejście nie jest bardzo trudne, ponieważ część drogi można przebyć samochodem. Chcąc przygotować się do wejścia na szczyt, spotkałam w Internecie różne opinie, jak to zrobić. Niektóre, moim zdaniem, były bardzo nieprawdziwe i wprowadzające w błąd, co może się wiązać z problemami, których można uniknąć. Według mnie jest tak:
Na szczyt Sv. Nikola, można wjechać zwykłym osobowym samochodem, tylko częściowo. Resztę trasy trzeba wejść na piechotę.
Droga jest dość trudna, stroma i nie każde auto osobowe da sobie z tym radę. Do wjechanie samochodem na szczyt, potrzebne nam jest auto które ma dość wysokie zawieszenie. Nie mając takiego samochodu musicie się liczyć z jego uszkodzeniem. Pod sam szczyt podjechać nie sposób, chyba że autem terenowym.

Fot: Katarzyna Dorycka

Droga na Sv. Nikolę prowadzi cały czas pod górę. Jest piaszczysto – skalista, składa się z dużych i małych kamieni, które się cały czas przesuwają. Trzeba jechać powoli i ostrożnie. Kamienie są luźne i cały czas się ruszają pod kołami samochodu. Wpada się momentami też w dziury, gdy kamienie spadną na dół. Przy samym szczycie, gdzie są największe stromizny, droga jest asfaltowa. Należy jednak do niej dojechać a to bez terenówki jest raczej niemożliwe. Może się uda a może nie… Prawdopodobieństwo zniszczenia samochodu jest bardzo duże. Nie wierzcie w opinie, że wjechanie samochodem na sam szczyt to jest „pikuś”, bo tak nie jest.

Samochodem można dojechać do rozwidlenia dwóch dróg, jednej idącej w lewo i drugiej idącej w prawo, do Sv.Nikola. Dalej trzeba iść na piechotę, momentami po stromych kamieniach, dlatego trzeba mieć dobre buty. Zapas wody do picia, też jest niezbędny, ale to jest norma w Chorwacji.

Pod szczytem jest budka straży pożarnej, w celu szybkiego wykrycia ewentualnego pożaru.
Na szczycie jest kapliczka Sv. Nikoli, która została zbudowana w 1487 roku. Znajduje się też bardzo duży kamienny krzyż, który został wzniesiony w 1998r., na pamiątkę utworzenia biskupstwa obejmującego Hvar, Brač i Vis.

Fot: Katarzyna Dorycka

Widoki po drodze są bardzo ładne, ale na szczycie jest po prostu pięknie !!! Słychać tylko wiejący wiatr i momentami ciszaaa … Do tego zapach ziół i wszystkiego co jest dookoła. Nasunęła mi się jedna myśl: ”ZYCIE BYWA PIĘKNE”. Dla takich chwil jak ta, warto żyć.

Nie chciało nam się schodzić z powrotem. Napawaliśmy się cudną chwilą w nadziei, aby trwała jak najdłużej. Siedzieliśmy przez dłuższy czas, odkładając moment zejścia. W drodze powrotnej przechodziliśmy koło niewielkiej knajpki w której postanowiliśmy coś zjeść i wypić. Zjedliśmy pyszną fasolową zupę, zupełnie inna w smaku niż nasza polska.

Jak będziecie na wyspie Hvar, koniecznie wejdźcie na tę górę. Naprawdę jest to wyjątkowe miejsce. Czasami warto zadać sobie trudu, ponieważ jest wiele miejsc w Chorwacji wartych tego. Przechodzimy wiele razy obok nich, nie zwracając na nie uwagi, a one mogą dostarczyć nam wiele niepowtarzalnych emocji i wrażeń. Przejściowe zmiany pogody są świetne na to, aby to uczynić. To miejsce jest do tego idealne. Często latem na szczycie wszystko jest zamglone, ponieważ jest rozgrzane powietrze, a to pogarsza widoczność. Ze względu na to dobrze wybrać się na sv. Nikolę po deszczu, jeśli na drugi dzień jest nieco chłodniej, wtedy widoczność nieco lepsza.

Komentowanie jest wyłączone