We wtorek, w Chorwacji, zanotowano ugryzienie przez węża starszej kobiety, podczas czyszczenia grobu. Została szybko przewieziona do szpitala i dzięki temu wszystko miało szczęśliwe zakończenie.
Ukąszenie węża na ogół nie jest śmiertelne ale może być. Wpływa na to wiele spraw, między innymi wiek węża. Młode węże, o długości zaledwie 15cm są groźniejsze niż te stare. Trucizna małego zwierzęcia, działa szybko i potrafi zabić w kilka minut, w zależności od ilości trucizny jaką wąż zdołał wpuścić. Na to czy przeżyjemy, ma również wpływ w jakiej jesteśmy formie. Na przykład osobę słabszą fizycznie i chorą, może już zabić 25 mg wstrzykniętej przez węża trucizny. Natomiast osoba zdrowa i silna może przeżyć wstrzyknięcie nawet 40 mg Nie ma żadnych reguł.
Trucizna zatruwa krew i wywołuje szok. Po ukąszeniu odczuwa się ból, a następnie obrzęk miejsca, w którym się znajduje.
Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego mówi, że w miejscu ukąszenia powinny znajdować się dwie rany, zadane przez zęby węża. Są one zwykle oddalone od siebie o 6 do 8 mm. To nie jest jednak regułą, ponieważ możliwa jest tylko jedna rana lub nawet tylko zadrapanie. Odnalezienie rany nie oznacza, że trucizna z pewnością została wstrzyknięta do organizmu. Według danych, nawet 22% potwierdzonych ugryzień nie ma objawów zatrucia.
W miejscu ukąszenia w ciągu dwóch godzin pojawia się ból i obrzęk. W ciężkim zatruciu, ból pojawia się szybko i jest niezwykle ostry. Obrzęk również gwałtownie się rozszerza i może nastąpić ciężkie krwawienie podskórne. Na skórze może pojawić się zaczerwienienie oraz pęcherze o krwawej zawartości.
Prawie w połowie ukąszeń, natychmiast po ukąszeniu występują ogólne objawy, takie jak zawroty głowy, nudności i wymioty. Ogólne osłabienie i obrzęk węzłów chłonnych, na nodze gdy ugryzienie w nogę lub pod pachą, gdy ukąszenie w ramię. Najniebezpieczniejsze jest ugryzienie w głowę lub szyję. Oznakami szoku, który najczęściej rozwija się stopniowo i jest główną przyczyną śmierci, jest blada i zimna od potu skóra, opuchlizna, przyspieszona czynność akcji serca i spadek ciśnienia krwi.
Co zrobić po ukąszeniu węża?
- Miejsce ukąszenia obmyć wodą w celu usunięcia jadu znajdującego się na powierzchni skóry.
- Unieruchomić chorego, aby ograniczyć wchłanialność jadu.
- Obłożyć ukąszone miejsce woreczkami z wodą lub kostkami lodu w celu zmniejszenia bólu, obrzęku i stanu zapalnego oraz utrudnienia rozchodzenia się jadu.
- Niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie podawać choremu alkoholu, silnych środków przeciwbólowych czy środków pobudzających układ nerwowy.
Co zrobić jak nie mamy możliwości szybkiego kontaktu z lekarzem ?
Zakładamy opaskę uciskową i niezwłocznie szukamy lekarza.
Jak uniknąć pogryzienia
Węże nie atakują człowieka lecz przed nim uciekają. To co my nazywamy atakiem, dla nich jest obroną. Najczęściej zdarza się to po nadepnięciu węża lub przyciśnięciu go, zgnieceniu.
Wskazówki Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego, jak postępować, aby uniknąć pogryzienia przez węże:
- – pozostaw węża w spokoju, najczęściej dochodzi do ugryzienia, w momencie próby zabicia go,
- – unikaj wysokich traw, jeśli nie masz odpowiednich butów, z grubymi podeszwami i wysoką cholewką,
- – nie umieszczaj rąk i stóp w miejscach, które nie są widoczne, na przykład zarośla lub kamień. Nie podnoś kamieni z trawy ani patyków, jeśli dokładnie nie widzisz co jest dookoła,
- – bądź ostrożny i czujny, jeśli wspinasz się po skałach.
Jakie węże występują w Chorwacji dowiesz się z tego artykułu W Chorwacji są jadowite węże
Oryginalny artykuł w całości
Počela je sezona poskoka: donosimo detaljni ‚profil’ zmije koja može ubiti čovjeka, a otkrivamo i bezazleni trik kojim je možete ‚nasmrt’ preplašiti