Dzień Państwowości Chorwacji

W dniu dzisiejszym, z okazji Dnia Państwowości Republiki Chorwacji i Dnia Chorwackich Sił Zbrojnych, zostaliśmy zaproszeni przez Ambasadora Republiki Chorwacji dr Andrea Bekić z Małżonkiem oraz Attaché Obrony Republiki Chorwacji płk Jugoslava Jozića z Małżonką, na przyjęcie w Hotelu Polonia Palace.
W dniu 25 czerwca Chorwaci obchodzą Dan Državnosti, czyli Dzień Państwowości Republiki Chorwacji.
Uroczystość rozpoczęło wykonanie hymnu Republiki Chorwacji, następnie usłyszeliśmy hymn Polski oraz Unii Europejskiej. Po krótkim przemówieniu przez Panią Ambasador Chorwacji Andree Bekić, część formalna została zakończona a zaczęły się przyjacielskie rozmowy. Można było również posmakować pysznych chorwackich win, oraz przysmaków kuchni chorwackiej. Dodatkowym atutem uroczystości, była możliwość podziwiania pięknych sal Hotelu Polonia Palace. To miejsce mnie urzekło.

Polub mnie
Sale Hotelu Polonia Palace

Fot: Katarzyna Dorycka

HISTORIA

Właśnie 25 czerwca 1991 roku odbyło się referendum na którym większość mieszkańców zagłosowała za utrzymaniem państwa niezależnego. Data ta jest również dniem odłączenia Serbii i Slawonii od Chorwacji.

Fot: Katarzyna Dorycka

Pierwsze ofiary, zbliżającej się wojny, jednak już były. 31 marca 1991 r., na terenie Plitvic, rozpoczęła się wojna domowa pomiędzy Armią Chorwacką i Armią Republiki Serbskiej Krajiny. Wczesnym świtem, na drodze Karlovac – Knin, serbski oddział zaatakował autobus, wiozący chorwackich milicjantów. Pierwszą ofiarą wojny został Chorwat.
Wzmogło to napięcie, pomiędzy, domagającą się autonomii Jugosłowiańską Republiką Chorwacji a władzami Jugosławii. Zdarzenie to, istotnie wpłynęło na późniejsze wydarzenia: na formalną deklarację niepodległości Chorwacji i wojnę Jugosłowiańsko – Chorwacką. Znacznie się przyczyniły do takiego głosowania w referendum.
CZY WIECIE, ŻE PIERWSZE OFIARY WOJNY CHORWACKO – JUGOSŁOWIAŃSKIEJ BYŁY W PLITVICACH?… więcej…
Były premier Chorwacji, Zoran Milanović, powiedział o tych czasach „Za to co mamy dzisiaj, ludzie oddali życie”. Pamiętajmy o tym …

Komentowanie jest wyłączone