Baśka na wyspie KRK

Jeżeli, oprócz pięknej plaży i tętniącego życiem miasteczka, lubicie aktywnie spędzać czas to to miejsce jest dla Was. Posiada około 300 różnych tras, którymi możecie się poruszać, spacerując, chodząc po górach, jeżdżąc na rowerze i oglądając piękne widoki. Jest również miejscem, z którego można wyruszyć, na wiele bardzo interesujących, rejsów statkami wycieczkowymi. Ma również, chyba najdłuższą plażę jaka istnieje w Chorwacji. Zaletą jest również wiele knajpek znajdujących się w Baśce, z których wieczorami można oglądać, najpiękniejszy zachód słońca, nad niezwykłą wyspą PRVIĆ. Wiem, że do knajpek, wina i wieczornego życia nie mam Was co zachęcać, bo to łatwo znajdziecie. Chcę wam opowiedzieć, o górach z pięknymi widokami i o unikalnej architekturze znajdującej się na nich. Myślę, że wielu ludzi odwiedzających te strony, nie było świadomych tego co widzą.
Polub mnie
Widok na wyspę Prvić

Fot: Katarzyna Dorycka

Miejsce, o którym chcę Wam opowiedzieć, to południowa część wyspy KRK. Wyspa ta, jest mocno zróżnicowana. Północna i środkowa jej część jest głównie nizinna lub pagórkowata, porośnięta bujną roślinnością. Południowa część wyspy, na południowy wschód od linii Punat-Vrbnik, jest wyraźnie i imponująco górzysta.
Zielona i żyzna dolina Baśka, leży między dwiema wapiennymi zboczami górskimi Mali i Veli Treskavac. Wznoszą się one na wysokości od 350 do 500 metrów nad poziomem morza. Widać z nich pobliskie wyspy: Prvić, sv.Grgur, Goli otok i Rab.

Fot: Katarzyna Dorycka

Właśnie z tych zboczy górskich pochodzą głównie moje zdjęcia. Szczególnie z tego, które leży po lewej stronie Baśki. Prowadzi do niego szlak zaczynający się na samym końcu plaży. Nie jest trudny, dlatego warto tam się wybrać.
O ile, wszyscy zgodnie, zachwycają się plażą przy Baśce i samą Baśką, to rzadko kto, zachwyca się otaczającymi ją górami. A są wyjątkowe!
Na zboczu południowo-zachodnim, po lewej stronie Baśki, znajdują się najwyższe szczyty na wyspie KRK: Obzovo 568 m, Brestovica 558 m, Veli vrh 541 m, Zmina 537 m. Północno-wschodnie zbocze, po prawej stronie Baśki, jest nieco niższe i spłaszczone. Najwyższymi szczytami są: Trika 475 m, Diviska 471 m i Kozlja 463 m.

Fot: Katarzyna Dorycka

Ogromna mozaika wyblakłych kamiennych płaskowyżów zbudowanych z kałuż i studni, pastwisk i dolin, świątyń i włazów jest ułożona na wysokości od 350 do prawie 500 metrów. Jego piękno trudno rozpoznać z perspektywy pieszego. Z powietrza doświadczenie jest wyjątkowe.
Na tych zboczach, jest wiele ścieżek, którymi można się wspinać i spacerować. Widoki zapierają dech w piersiach. Najpiękniejsze jakie widziałam w Chorwacji. To jest również obszar, na którym zachowały się niezwykłe i unikalne formy architektury ludowej o bardzo ciekawych kształtach.
Są nimi wielkie kamienne kwiaty, mrgari. Kształty ich powstały z murków usypanych z tysiąca kamieni. Tereny te są również wyjątkowe ze względu na rezerwaty botaniczne i ornitologiczne. Można zobaczyć orły i sępy płowe, sokoły, króliki, zielone ropuchy i brązowe jaszczurki. Wyjątkowe miejsce i wyjątkowe zwierzęta.

Fot: Katarzyna Dorycka

Jest to świat sam w sobie, zarówno naturalny, jak i kulturowy. Nazywany „Tybetem z Krk” lub „mini Velebitem”. Tysiące pastwisk i wędrujące owce, sępy z gniazdami na niedostępnych skałach. Tutaj obfitość dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego nierozerwalnie splata się z krajobrazem. Niezwykłość jego dostrzec można z ziemi i powietrza. Niezwykłe budowle zwane mrgari.

Fot: Katarzyna Dorycka

Mrgari – wielokomórkowe owczarnie w kształcie kwiatu.

Starożytna technika budowlana polegająca na budowaniu stosów, murków z kamienia, bez materiału wiążącego. Jest nadal stosowana, w tradycyjnej architekturze ludowej, tego regionu.
Najbardziej uderzającym i rzadkim przykładem jest wylęgarnia, złożona owczarnia o wielu ścianach, usypanych z kamieni, w kształcie kwiatu. Budowla taka służy do sortowania owiec, różnych właścicieli. Te ogromne kwiaty, posiadające czasami średnicę dziesięciu metrów, zdobią pastwiska tylko w trzech miejscach – Baśce, Jurandvorze i Batomalj, w najbardziej na południe wysuniętej części wyspy Krk. Na Krku znajduje się dziesięć mrgari, z których trzy są porzucone, a siedem jest nadal używanych. Następne pięć jest na sąsiedniej, niezamieszkanej wyspie Prvić. Największa z nich może pomieścić do 1500 owiec, zebranych na płaskowyżach krasowych.
Są one zbudowane głównie z usypanych kamieni, więc są dość delikatne i wymagają regularnej konserwacji
Mrgari są wyjątkowe, rzadkie i piękne a ich kruche piękno z pewnością zasługuje na ochronę i wymagają regularnej konserwacji. Wykonują ją właściciele i użytkownicy, lokalni pasterze. Ich kształt zmienia się zgodnie z ich bieżącymi potrzebami. Mogą przetrwać tylko wtedy, gdy pozostają w aktywnym użyciu, co oznacza również akceptację ich ciągłej zmiany.
Takie budowle istnieją jeszcze tylko w dwóch miejscach na świecie: w Walii i na Islandii.
Bardzo atrakcyjny jest widok na wyspę PRVIĆ. Wydaje mi się, że dla niego głównie turyści tu przyjeżdżają. Każdy, kto był w Baśce robił zdjęcia tej wyspie, jadł obiad patrząc na nią i spacerował wieczorem oglądając zachód słońca nad nią. Jest wyjątkowa, niezależnie od pogody, ale w piękny dzień wygląda oszałamiająco. Może kilka słów o niej, bo na moich zdjęciach jest często.

Fot: Katarzyna Dorycka

WYSPA PRVIĆ

Wyspa Prvić to największa niezamieszkana wyspa w Chorwacji, a w 1972 roku została objęta ochroną, jako specjalny rezerwat botaniczny i ornitologiczny. Występuje na niej sęp płowy i orzeł, szary sokół, królik, zielona ropucha, brązowa jaszczurka, gniazdo jaszczurki krasowej. Dominującą roślinnością wyspy jest garig, na którym można znaleźć 17 rzadkich gatunków endemicznych roślin.
Klimat wyspy charakteryzuje się częstymi burzami, które zgodnie ze statystykami dawnej latarni morskiej Prvić, wieje średnio 203 dni w roku, a siła huraganu 11-12 w skali Beauforta sięga około 73 dni w roku, z wyjątkiem lata. To czyni Prvić najbardziej burzową chorwacką wyspą.

Komentowanie jest wyłączone