Zagrożenia w Chorwacji: węże, pająk czarna wdowa i skorpiony.

O wężach już Wam pisałam. Tutaj, możesz zapoznać się z nimi oraz dowiedzieć się co robić, w razie ugryzienia http://chorwacja4u.eu/weze-w-chorwacji/ oraz http://chorwacja4u.eu/w-chorwacji-sa-jadowite-weze/
Poniżej opiszę Wam pająka czarną wdowę oraz chorwackie skorpiony.

PAJĄK CZARNA WDOWA

Tu nie chodzi o to, żeby straszyć, tylko żeby mieć świadomość istniejącego zagrożenia. Trzeba znać objawy ukąszenie czarnej wdowy, aby w razie ich wystąpienia, odpowiednio zareagować. Trzeba szukać pomocy lekarskiej, bo tylko ona będzie gwarancją uniknięcia śmierci. Możemy nie wiedzieć o ukąszeniu, bo jest ono bezbolesne. Znając jednak jego objawy, nie zlekceważymy ich i udamy się do lekarza. W Polsce takie zagrożenie nie istnieje, więc powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w Chorwacji możemy się z nim spotkać.
Czarna wdowa występuje na wszystkich kontynentach. Jest wśród najbardziej znanych i jadowitych pająków na świecie. Są one szczególnie niebezpieczne w lipcu i sierpniu, kiedy trwa czas godowy.
Polub mnie
Pająk czarna wdowa

Ogólnie o czarnej wdowie

Czarna wdowa jest bardzo charakterystycznym pająkiem i bardzo trudno jest go pomylić z innym. Ma długość 18 milimetrów, aksamitną czerń z czerwonymi kółkami na plecach. Liczba czerwonych plam może być różna. Niektóre pająki mogą ich w ogóle nie posiadać. Pokryta jest krótszymi i twardymi włosami. Ma rozmiar paznokcia na kciuku.

Czarne wdowy nie są agresywne.

Czarna wdowa jest najbardziej rozpowszechniona wzdłuż wybrzeża Adriatyku, Dalmacji, Primorje i Istrii. Ten rodzaj pająka prawie nigdy nie opuszcza swojego gniazda, a człowieka atakuje tylko wtedy, gdy czuje się zagrożony w swoim środowisku. Czarne wdowy nie są zwierzętami agresywnymi, przeciwnie. Do ukąszenia najczęściej dochodzi, gdy człowiek go nadepnie. Pająk instynktownie, reaguje ugryzieniem. Biolog Krstinić mówi, że czarna wdowa, gdyby pozwolono jej na swobodne chodzenie po naszym ciele, z pewnością nie ugryzie.

Gdzie żyje pająk czarna wdowa?

Czarna wdowa najczęściej buduje swoją pajęczynę:

  • bardzo blisko ziemi,
  • wzdłuż krawędzi rowów kukurydzy lub trawy,
  • poniżej lub obok dużych skał,
  • w dziupli drzew, na dole pniaka drzewa i w młodych w drzewach oliwnych.
  • w liściach,
  • w gęstym mchu.

Należy wiedzieć, że pająka można spotkać:

  • w zaparkowanych, przez dłuższy czas, maszynach budowlanych,
  • opuszczonych pojazdach, garażach, straganach i wiatach…

Pajęczyna jest najczęściej nieprzyjemna, nieregularnie mięsista, chroniona przez zioła, liście, krzewy i szczątki owadów.

Ukąszenie czarnej wdowy

Osoba ugryziona przez czarną wdowę, cierpi z powodu nieznośnych bólów w całym ciele i we wszystkich mięśniach. Bóle narastają aż do otrzymania surowicy.
Ukąszenie pająka jest bezbolesne i często pozostaje niezauważone. Problem pojawia się około godziny po ugryzieniu.
Żądło tego pająka, może doprowadzić u mężczyzn, do bardzo bolesnej erekcji, trwającej nawet do 48 godzin. Sokrates uważał: „Jej trucizna prowadzi do szaleństwa”. Osoba, którą ugryzła czarna wdowa, musi jak najszybciej udać się do lekarza i rozpocząć terapię. Osoba ugryziona, zwykle odzyskuje zdrowie w ciągu dwóch do pięciu dni. Powikłania występują zwykle u dzieci, osób starszych i pacjentów z chorym sercem. Śmierć występuje u około 5% przypadków, głównie u osób, które nie przechodzą odpowiedniej terapii.
Trzeba wiedzieć, że trucizna czarnej wdowy jest znacznie silniejsza, od trucizny trującej kobry.

Warto poznać objawy pogryzienia:

  1. Najpierw występuje łagodne zaczerwienienie i mrowienie skóry.
  2. Następnie skurcze mięśni wokół miejsca zgryzu.
  3. Następnie skurcze obejmują większą grupę mięśni: brzuch, plecy, klatka piersiowa i uda.
  4. Mogą też mieć wpływ na mięśnie gładkie, takie jak oskrzela lub macica.
  5. Innymi objawami są:
    • nudności i wymioty, biegunkę,
    • ból głowy,
    • obfite pocenie się,
    • ucisk w klatce piersiowej
    • niepokój,
    • podwyższone ciśnienie krwi i szybkie bicie serca.

Jak uniknąć czarnych wdów? Unikaj miejsc w których może się znajdować. W przeciwieństwie do australijskich czarnych wdów, te z regionów Dalmacji, Primorje i Istrii, nie mieszkają na obszarach miejskich, lecz wyłącznie na łonie natury.

CHORWACKIE SKORPIONY

Skorpion chorwacki
Będąc w Chorwacji możemy natknąć się na skorpiony. W Chorwacji żyją mało groźne skorpiony, nieduże, dorastające do ok. 4 cm., z rodzaju Euscorpius. Są spokojne, a ich jad nie stanowi dużego zagrożenia. Ubarwiony jest w odcienie brązu z kontrastującym, jaśniejszym telsonem i odnóżami żółtawej barwy. Ze względu na upodobanie do kopania posiada dość masywne, jak na swoje rozmiary, szczypce. Ukąszenie nie jest groźniejsze od ukąszenia osy lub pszczoły i zdarza się bardzo rzadko.

Nie są one tak jadowite jak te afrykańskie ale mogą one, dla osób uczulonych, stanowić jakieś zagrożenie. Próbowałam, od Chorwatów, dowiedzieć się czegoś na ich temat. Nasz gospodarz mówił, że szukają wody i wychodzą wieczorami. Wspomniał, że po ugryzieniu chorwackiego skorpiona, będzie co najwyżej przez 3 dni, 40-stopniowa gorączka.

Co możemy zrobić?

  1. Po deszczu, sprawdźmy pościel, podłogę, zajrzyjmy pod łóżko, stolik nocny. Rozejrzyjmy się po łazience.
  2. Jeśli zostaniemy ugryzieni, spróbujmy wyjąć żądło, a jak się nie uda, udajmy się do lekarza, jeśli jesteśmy uczuleniowcami. Użądlenie chorwackiego skorpiona, podobne jest do użądlenia osy. Sami wiecie najlepiej, jak działa na Was użądlenie osy.

Życzę dużo zdrowia i żeby te wszystkie porady Wam się nie przydały.

Komentowanie jest wyłączone