Trochę o wyspie Pag

Wyspa Pag z powierzchnią 284,6 km ², jest piątą co do wielkości, chorwacką wyspa. Znajduje się w samym centrum Adriatyku i jest połączona z lądem mostem. Jest długa i wąska, rozciąga się równolegle do wybrzeża stałego lądu, nad kanałem Velebit.

Nazwa tego kanału bierze się od nazwy pasma górskiego na stałym lądzie, mającego 145 km długości. Ten łańcuch górski, leżący nad morzem, posiada ostry klimat kontynentalny.  Charakteryzuje się on, znacznymi różnicami temperatur w dzień i w nocy, przez cały rok.
Stanowi to ogromną przepaść klimatyczną między ostrym klimatem kontynentalnym wnętrza gór, a łagodnym klimatem śródziemnomorskim. Z tego powodu, występują tu najsilniejsze wiatry „bura”, niespotykane na żadnej innej wyspie chorwackiej. Prędkość wiatrów, najczęściej zimą, może dochodzić do 220 km na godzinę.

Polub mnie

Wyspa Pag

Fot: Katarzyna Dorycka

Te regiony Pagu charakteryzuje surowy krajobraz, strome, skaliste wzniesienia oraz dzikie piękno przyrody.

Wiatry te oddziaływają również w pobliżu autostrady Kralja Tomislava tunelu Sveti Rok. Silne wiatry, które bywają również i latem, są chyba największą wadą Pagu. Są straszne i piękne. Jest to przekleństwo Pagu, ale również dzięki nim Pag jest jedyny i niepowtarzalny. Wiatry mają wpływ na pejzaże, jedzenie i roślinność. „Bura” tworzy mgłę solną którą roznosi po wyspie, przez co duża część wyspy ma księżycowy charakter. Rozległe kamienne pola porośnięte są trawą i ledwo widocznymi ziołami takimi jak koper włoski, macierzanka i eteryczna szałwia. Są one naturalnie solone przez wiatr bora który przenosi kryształki soli pochodzące z Adriatyku. Na wyspie prawie nie występuje słodka woda, uboga jest zatem jej roślinność.

Fot: Katarzyna Dorycka

Zwierzęta, które jedzą taką roślinność są bardzo zdrowe, a ich mięso posiada specyficzny bogaty smak. To ma wpływ na specyfikę produktów spożywczych pochodzących z Pagu. Wyjątkowe są sery, miód, jagnięcina oraz szynki.
Najbardziej znany jest paški sir. Jest to owczy ser o mocnym zapachu owczego mleka, oraz smaku soli i ziół rosnących na wyspie

Na Pagu produkuje się również wysokiej jakości sól morską. Produkcja ta trwa od wielu wieków.
Na nizinach uprawia się winną latorośl, choć z powodu wspomnianego wiatru, drzewka są tu niskie i szerokie.
Wyspa Pag znana jest z wielu rzeczy.
Ma plaże Zrce, które stały się letnią stolicą europejskich imprezowiczów. Ma również piękne zatoczki, tak zaciszne, że nie są one nawet nazwane przez mieszkańców.
Ma też dużą liczbę zabytków i obiektów sakralnych, niektóre pochodzą z XIV w.
Znana jest również ze swojej tradycyjnie ręcznie robionej koronki.

Murki kamienne

Fot: Katarzyna Dorycka

Murki kamienne są częścią historii Pagu i świadczą o ciężkim życiu miejscowych chłopów, którzy całymi wiekami budowali je i dbali o nie. Rozciągają się na długość ok. 1000 kilometrów. Na Pagu jest ich najwięcej w całej Chorwacji i stanowią pewnego rodzaju skansen. Były i są naturalną granica między pastwiskami, chronią je przed owcami i dają im naturalny cień. Budując je, chłopi pozbywali się również kamieni z pastwisk, co czyniło ziemię możliwą do niewielkich upraw. Murki budowano w dwóch lub trzech rzędach. Wiązało się to z ogromnym wysiłkiem, ponieważ jest to bardzo ciężka praca, biorąc pod uwagę ciężar kamieni oraz położenie działek ciągnących się bardzo często pod górę. Do dziś czynione są starania utrzymywania ich w idealnym stanie.

Komentowanie jest wyłączone